Aplikace

Odsávání při řezání hliníku

Odsávání při řezání hliníku

Při řezání hliníku pilovými kotouči je produkováno velké množství hliníkových pilin. U výkonných řezacích automatů je objem hliníkových pilin natolik veliký, že není možné z důvodu efektivní výroby tyto piliny ze stroje odebírat manuálně a jejich odběr je řešen pomocí odsávacích systémů. Odsávací systém zabezpečuje trvalý tah v odsávacím potrubí tak, aby nedocházelo k usazování hliníkových pilin uvnitř stroje a v odsávacím potrubí. Filtrační systém je vybaven velkou odlučovací komorou, která plní funkci mezizásobníku odsátých pilin.

Odsávací systém je konstruován tak, aby byl odolný vůči účinkům odsáté chladící emulze. Výstup přefiltrovaného vzduchu doporučujeme vést mimo prostor výrobní haly, ale při použití sekundárního stupně filtrace je možné přefiltrovanou vzdušninu vracet zpět do prostoru haly. Odsávací potrubí musí být hladké, spojované přírubami tak, aby nedocházelo k zachytávání pilin o ostré hroty nýtů či samořezných šroubů.
Hliníkové piliny

Hliníkové piliny a jejich charakteristika


Sice se jedná a hliníkový materiál, jakož prach je vysoce explozní, ale při řezání hliníkového materiálu je množství uvolněného hliníkového prachu pouze nepatrné množství a zbytek objemu odsátého odpadu tvoří rozměrné hliníkové špony. Odsávací systém z tohoto důvodu není nutné řešit v provedení pro odsávání explozních prachů. Zachycená směs pilin netvoří se vzduchem explozní směs. Hliníkové piliny se mají tendenci při vzájemném dotyku shlukovat a tvořit klenby. Separovaný odpad je velmi objemný a nízkou měrnou hmotností. Pro zhutnění pilin je možné pod filtrační jednotku instalovat briketovací lis, který objemné piliny stlačí do zhutněných hliníkových briket.

odsávání řezání hliníkových profilů

Filtrační jednotka pro odsávání řezání hliníkových profilů


Filtrační jednotka je vybavena rozměrnou předodlučovací komorou o objemu 0,7 až 1,5 m3 v závislosti na odsávacím výkonu a předpokladu množství odsávaných pilin. Filtrační zařízení je vybaveno dvěma filtračními stupni. První filtrační stupeň Filtrační materiál jsou hladké textilní filtrační hadice, nebo filtrační multikapsa. Druhý filtrační stupeň tvoří hepafiltr který slouží pro zachycení olejových částic z odsáté chladící emulze. První stupeň filtrace je vybaven regenerací pomocí vibračního motoru. Filtrační jednotka je vybavena integrovaným odsávacím ventilátorem. Výkon ventilátoru je ovládán v režimu start a stop. Ovládání odsávací jednotky je elektrickou vazbou spojeno s dělícím automatem.

elektrostatický filtr

Pojďme spolupracovat


Pokud řešíte pořízení automatu na řezání hliníkových profilů, rádi Vám nabídneme naše zkušenosti z realizací odsávání hliníkových pilin, projektovou dokumentaci či realizaci odsávacího systému s využitím našich vlastních filtračních jednotek. Budeme rádi, pokud se na nás obrátíte.